17. únor 1650př. n. l.
Hledání výpočtu kruhu bylo pro lidstvo velkou výzvou. Z roku 1650 př. n. l. pochází Rhindův papyrus, kde je poprvé uveden vzorec pro výpočet kruhu – a zejména hodnota 3,1605. V dnešní době je tento objev znám jako Ludolfovo číslo a patří k nejdůležitějším matematickým konstantám s hodnotou 3,14.
10. leden 49 př. n. l.
Tohoto dne římský císař Julius Caesar překročil řeku Rubicon, a zahájil tak občanskou válku. Řeka je dlouhá 80 m a v době triumvirátu představovala hranici mezi římskou provincií Předalpské Galie a Itálií. Zároveň zde císař pronesl svůj nejslavnější výrok „Kostky jsou vrženy“ (Alea iacta est).
6. únor 1344
Byla započata výstavba gotické katedrály sv. Víta položením základního kamene. Z iniciativy českého krále Jana Lucemburského a jeho syna císaře Karla IV. byla původní románská bazilika povýšena na metropolitní kostel. Prvním architektem tohoto veledíla byl zvolen Matyáš z Arrasu, po něm nastoupil věhlasný Petr Parléř.
14. únor 1574
Za časů hvězd a mandragor na dvoře císaře Rudolfa II. v Praze vydává Tadeáš Hájek z Hájku (1. prosince1525– 1. září1600) dílo nazvané O Nové hvězdě (De Stella Nova), a jak z názvu vyplývá, tak pojednává o novém souhvězdí Kassiopeia. Na jeho popud byl do Prahy pozván jeden z největších hvězdářů Tycho Brahe.
6. leden 1584
Juliánský kalendářzavedený Caesarem byl koncipován jako sluneční kalendář založený na vzájemném pohybu Slunce a Země. V Čechách a v Rakousku tento kalendář přestal platit v lednu roku 1584. Byl nahrazen kalendářem gregoriánským, který je v současné době celosvětově uznávaným systémem počítání času.
16. únor 1594
Tohoto dne si připomínáme první vydání bible Kralické, kterou přeložili z původních jazyků do češtiny členové jednoty bratrské v Kralicích na jižní Moravě. Bible kralická je právem považována za vrchol českého biblického překladatelského úsilí. Dílo vyšlo v šesti svazcích, proto je také známé pod názvem „šestidílka“.
27. únor 1594
Den, kdy byla v Králově Dvoře postavena první vysoká pec v Čechách. Z nedalekého Krušnohoří se zde zpracovávala ruda. Pec byla zhotovena na přání tehdejších majitelů hutě Lobkoviců, kteří neváhali pozvat ke stavbě vysoké pece francouzského hutního odborníka – rytíře Jindřicha Kašpara ze Sarthu.
5. leden 1599
Připomínáme si první veřejnou pitvu lidského těla, kterou v Praze provedl český chirurg a lékař Jan Jesenský zvaný Jessenius (27. prosince 1566 – 21. června 1621). Tato událost v Rečkově koleji vzbudila obrovskou pozornost. Posléze se Jan Jesenský stává osobním lékařem Rudolfa II. a později také jeho bratra Matyáše.
17. leden 1599
Uplynulo již 414 let od vynalezení vědeckých astronomických přístrojů v našich zemích. Hlavní zásluhu na tom měli slavní učenci, jako byli Tycho Brahe a Jan Kepler. Oba se zasadili o řadu astronomických a vědeckých studií. Ve stejném čase se na dvoře Rudolfa II. objevil i Jost Burgi, věhlasný matematik ze Švýcarska.
18. leden 1734
Český geometr Josef Václav Veselý (1683–1736) vydal roku 1734 historicky první učebnici geometrie pod názvem „Gruntovní počátek mathematického umění“. Učebnice byla v pořadí druhá pro praktickou potřebu a nejvíce prospěšná byla pro zeměměřiče, výstavbu měst a také vyměřování pozemkových majetků.
7. leden 1769
Antonín Jaroslav Puchmajer(7. ledna 1769 – 29. září 1820) byl český spisovatel, překladatel, kněz a organizátor národního a kulturního života. Byl to přítel Jiřího Dobrovského, známého obrozence, ale obklopoval se i dalšími literáty. Byl také pomocníkem Dobrovskému při práci na prvním díle Německo-českého slovníku.
7. leden 1774
Kuriózní výročí si připomeneme 7. ledna, kdy Marie Terezie vydala nařízení, které ukládalo majitelům budov v Praze povinnost vést roury od okapů svisle dolů podél domu. Do té doby roury od okapů vodorovně zasahovaly do ulic, a vyústění okapů tak mohlo činit potíže chodcům. Nařízení přispělo ke zkvalitnění čistoty a hygieny ve městě.
12. únor 1784
V únoru si připomeneme 230 let od významné události v historii hlavního města. 12. února roku 1784 došlo ke spojení dosud čtyř samostatných královských měst v jedno, a vzniklo tím Královské hlavní město Praha. Jedná se o města Hradčany, Malou Stranu, Staré Město a Nové Město. Josefov byl připojen až později, roku 1850.
12. únor 1809
Charles Robert Darwin (12. února 1809 – 19. dubna 1882) byl britský přírodovědec, spisovatel, autor evoluční teorie. Narodil se do rodiny, která měla k přírodním vědám velmi blízko. Darwin je znám hlavně pro svou slavnou evoluční teorii, která se opírá o dva procesy (přírodní a pohlavní výběr) a jež dodnes vyvolává nemalé emoce.
22. únor 1819
Letos svět oslaví 195. výročí od doby, kdy byla původně španělská kolonie Florida prodána Spojeným státům americkým za pět milionů dolarů. Jméno Florida symbolizuje přídavné jméno květinový. Hlavním městem státu při pobřeží Atlantského oceánu ležícím na stejnojmenném poloostrově je město Tallahassee.
8. únor 1834
Letos by Dmitrij Ivanovič Mendělejev (8. února 1934 – 20. února 1907) oslavil své 180. narozeniny. Tento ruský chemik se proslavil známou periodickou soustavou prvků. Mendělejev byl přesvědčen o existenci zákona, kterým se prvky řídí, a seřadil je podle toho do tabulky. Zasloužil se také dokonce o objev nových prvků.
29. únor 1864
Josef Svatopluk Machar(29. února 1864 – 17. března 1942) byl představitelem směru kritický realismus, český básník, prozaik, satirik, publicista, politik a iniciátor manifestu Česká moderna. Ve svém díle se nebál otevřeně kritizovat měšťanskou společnost a dokonce i církev. Navazoval na tvorbu K. H. Borovského a J. Nerudy.
9. únor 1909
O dobytí jižního pólu se v minulosti snažili mnozí polárníci a badatelé. Jeden z nich, Sir Ernest Henry Schackleton, svou výpravu málem zaplatil životem, když se na počátku roku 1909 snažil dobýt jižní pól. K vytouženému cíli chybělo pouhých 178 km. Schackletona předstihl norský badatel Amundsen o dva roky později.
28. leden 1919
Necelé století, 95 let, uplynulo od doby, kdy byla zřízena druhá česká univerzita, Masarykova univerzita se sídlem v moravské metropoli Brno. Mezi lety 1960–1990 univerzita fungovala pod názvem Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Brně. O založení univerzity se zasloužil první československý prezident T. G. Masaryk.
11. únor 1929
Tento den byly v Itálii uzavřeny tzv. Lateránské smlouvy. Jedná se o dohody mezi Italským královstvím a katolickou církví o znovuobnovení suverénního papežského státu. Na základě těchto smluv byl Vatikán uznán jako nezávislý státní útvar. Vatikán je vnitrozemský církevní městský stát, kterému vládne římský biskup – papež.
17. únor 1934
Už první republika musela čelit finančním problémům. Státní pokladna Československé republiky na tom nebyla příliš dobře, a tak se v roce 1934 tehdejší představitelé československé vlády snažili zachránit zemi ze státního zadlužení tím, že vyhlásili první devalvaci neboli znehodnocení československé koruny.
29. leden 1939
Uběhlo již 174 let, kdy poprvé zaznělo slovo fotografie. Termín tohoto slova pochází ze dvou řeckých slov fós („světlo“) a grafis („štětec“, „psací hrot“), což dává společně význam „kreslení světlem“. Za autora tohoto dnes tak běžného výrazu je považován mecenáš v britské Královské společnosti John Herschel.
23. únor 1944
Asi málokdo ví, kdo se zasloužil o objev umělé hmoty, pozdějšího bakelitu. Byl jím americký chemik Leo Hendrik Baekeland (14. listopadu 1863 – 23. února 1944), který přišel na způsob, jak připravit syntetickou pryskyřici z fenolu a formaldehydu. Tento materiál měl být dostupnou náhradou za stále vzácnější přírodní šelak.
1. leden 1949
V letošním roce uplyne 65 let od doby, kdy moravské město Zlín bylo přejmenováno na Gottwaldov podle prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Přejmenování města mělo vymazat vzpomínku na Tomáše Baťu, který město proslavil a který se stal symbolem úspěšného soukromého podnikatele.
5. leden 1969
Toho dne byla vypuštěna v tehdejším SSSR kosmická raketa nazvaná Sonda Veněra 5. Sonda měla za úkol přistát na planetě Venuši. To se podařilo až o pár měsíců později, až šestnáctého května stejného roku. Byla podobná své předchůdkyni Veněře 4, ale mohutnější. Poté byla zničena v atmosféře planety.
20. leden 1969
Letos v lednu oslaví pražské metro 45. výročí od doby, kdy byla započata ražba prvního tunelu. Nejstarší částí metra je červená linka C a první tunel byl ražen mezi ulicemi Štětkova a Náměstím Hrdinů, dnešními stanicemi Pražského povstání a Vyšehrad. Po osmi měsících stavby byl 454metrový tunel dokončen.
5. leden 1994
Navždy nás opustila naše legendární automobilová závodnice Eliška Junková (16. listopadu 1900 – 5. ledna 1994). První dáma za volantem v ČSR se zapsala do našich dějin, když se svojí bugatkou v roce 1926 vyhrála tuzemský závod Zbraslav – Jíloviště a také Velkou cenu Německa. Po tragické smrti manžela ukončila kariéru.
9. únor 1994
Zemřela Jarmila Novotná (23. září 1907 – 9. února 1994), známá česká zpěvačka, filmová herečka a operní pěvkyně, o které se vždy hovořilo jako o nástupkyni Emy Destinnové. V dobách své největší slávy vystupovala v newyorské Metropolitní opeře jako sólistka. Od roku 1939 žila trvale v emigraci a zemřela ve věku 87 let v New Yorku.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.