11. červenec 1184 př. n. l.
Podle matematika a astronoma Eratosthena z Kyrény byla právě v tento den zničena Trója v důsledku trojské války. Avšak přesný letopočet války o Tróju lze jen stěží určit, už starověcí historici se ve svých názorech rozcházejí. Jednalo se o válku obchodní, neboť Trója byla jedním z významných měst stojících na obchodní cestě.
18. červenec 64
V noci na 19. července vypukl v Římě obrovský požár, který postihl velkou část Říma. Požár proslul tím, že císař údajně sledoval požár z bezpečné vzdálenosti a hrál přitom na lyru a zpíval. Požár údajně trval 6 dní. Poté Nero vyvinul značné úsilí, aby dal město do pořádku, a začal s rozsáhlou rekonstrukcí města.
24. srpen 79
Erupce Vesuvu zničila města Pompeje a Herculaneum. Jednalo se o první zaznamenanou erupci pliniovského typu. Tuto sopečnou erupci pozoroval Plinius starší. Odhaduje se, že během erupce vzniklo až 37 kilometrů vysoké pyroklastické mračno tvořené sopečným prachem a sopečnými plyny, jež zasahovalo až do stratosféry.
srpen 864
V srpnu roku 864 Ludvík Němec překročil řeku Dunaj a napadl Velkomoravskou říši. Svou vojenskou výpravu podnikl proto, aby svému protivníkovi Rostislavovi oplatil příkoří, která mu Rostislav v minulosti připravil. K napadení došlo na hradišti Dowina, pravděpodobně se jednalo o dnešní Děvín u Bratislavy.
srpen 1304
V srpnu roku 1304 došlo ke vpádu uherských Kumánů (tzv. Polovci) doVelkomoravské říše. Při vpádu lehla popelem značná část jižní Moravy, zejména oblast Břeclavska, Třebíčska, Znojemska a okolí Brna. Řada vesnic a osad již nebyla nikdy po drancování obnovena.
1. srpen 1394
Král Václav IV.byl propuštěn z vězení. Byl zatčen svými příbuznými, když slyšeli stížnosti na nepořádky ve správě země i říše a na opomíjení nároků panstva, a také proto, že se kamarádíčkoval s příslušníky z řad nižší šlechty. Byl osvobozen až svým nevlastním bratrem Janem Zhořeleckým.
6. červenec 1419
Těžce nemocný král Václav IV.se i přes svůj vážný zdravotní stav (zemřel v srpnu roku 1419) rozhodl zasáhnout ve vypjaté situaci v Praze. Na radnici dosadil nové konšely, kteří byli složeni z Husových odpůrců. Odstartovali tím lavinu, která měla za následek první pražskou defenestraci a následné husitské války.
16.–17. srpen 1419
Na Novém hradě u Kunratic zemřel král Václav IV. Rozrušen zprávou o první pražské defenestraci dostal záchvat mozkové mrtvice nebo epilepsii. Den po jeho smrti došlo k prvnímu velkému útoku pražského lidu proti kostelům a klášterům, které
pokračovaly i v dalších letech a přerostly v husitské války, jež skončily až bitvou u Lipan roku 1434.
10. srpen 1429
V Praze zemřel náboženský reformátor Jakoubek ze Stříbra, který zavedl roku 1414 spolu s Mikulášem z Drážďan (a po písemné poradě s Husem, tehdy již v Kostnici) přijímání podobojí. Tato idea podávání svatého přijímání „pod obojí způsobou“ se nakonec stala pro husitství natolik klíčovou, že tvořila jeden ze Čtyř artikulů pražských, na jejichž vzniku se Jakoubek též podílel.
22.–29. srpen 1434
Na říšském sněmu v Řezně jednalo české poselstvo se Zikmundem o uznání kalicha pro celou zemi, nikoli tedy jen pro husity. Po týdenním jednání se nedospělo k žádnému závěru. Jednání probíhala až do 29. srpna.
srpen 1449
Do Jihlavy byl svolán valný sněm, na kterém se mělo za účasti císaře Fridricha III. Štýrského jednat o smíření znepřátelených stran v Čechách. K jednání nakonec nedošlo, protože moravští stavové, včetně hejtmana Jana Tovačovského z Cimburka, se nedostavili. Omluvil se i císař.
25. červenec 1564
Ve věku 61 let zemřel ve Vídni císař a král Ferdinand I. Patřil mezi nejschopnější habsburské panovníky, byl tvůrcem středoevropské politiky a položil základy habsburské monarchie. Před svou smrtí rozdělil vládu v rakouských zemích mezi své tři syny: Maxmilián dostal Rakousy, a stal se tak českým králem Maxmiliánem II.
9. červenec 1609
Přesně před 405 lety byl podepsán Majestát na náboženskou svobodu, listina vydaná Rudolfem II., známá obvykle jako Rudolfův majestát. Tato listina potvrzovala náboženskou svobodu v království. Dokument zároveň potvrzoval i Českou konfesi z roku 1575. Podle Majestátu nesměl být nikdo nucen k žádnému náboženství.
19. srpen 1619
Ferdinand II. byl sesazengenerálním sněmem zemí Koruny české z českého trůnu; návrhy na zvolení saského a savojského vévody neprošly, většina se nakonec přiklonila ke kandidatuře vůdce Protestantské unie v Německu, falckého kurfiřta Fridricha Falckého.
26. srpen 1619
Generální sněm zemí Koruny české zvolil třiadvacetiletého Fridricha Falckého českým králem. Jeho volbou skončila dosavadní vláda třiceti direktorů a nově zvolený král poté obsadil všechny nejvyšší zemské úřady svými přívrženci. Nejvyšším kancléřem se stal Václav Vilém z Roupova.
9. červenec 1654
Tento den si připomínáme výročí úmrtí římského, českého a uherského krále z rodu Habsburků – Ferdinanda IV. Habsburského (8. září 1633 – 9. červenec 1654). Byl to první syn Ferdinanda III. a jako prvorozený byl náležitě připravován na úlohu následovníka trůnu a dědice habsburské monarchie. Zemřel po infekci neštovicemi.
4. červenec 1789
V tento den začaly vycházet Krameriusovy c. k. pražské poštovské noviny. Byly to první ryze české vlastenecké noviny a založil je Václav Matěj Kramerius, český spisovatel a průkopník českého novinářství. Noviny vycházely týdně a roku 1791 byly přejmenované na Vlastenecké. Byly velice oblíbené a zanikly po 34 let v roce 1823.
14. červenec 1789
Velká francouzská revoluce začala v roce 1789 napadením věznice Bastilla. Revoluce ve Francii probíhající 2 roky znamenala pro Francii konec starého režimu a nastolení nového, přechod od absolutismu k občanství. Po Velké francouzské revoluci do Čech odešel francouzský šlechtický rod Rohanů.
11. srpen 1804
Poslední římský císař František II. přijal titul císaře rakouského jako František I., a reagoval tak na korunovaci Napoleona I. Bonaparta francouzským císařem. Tento akt dovršoval státoprávní jednotu habsburské monarchie, rakouský státní centralismus. Patent nerušil právní subjektivitu jednotlivých korunních zemí.
27. červenec 1834
J. K. Tyl se skupinou svých přátel uspořádal v malém soukromém Kajetánském divadle (umístěném v bývalém refektáři kajetánů na Malé Straně v Praze) divadelní představení pro zvané hosty, k nimž patřili J. Jungmann, F. Palacký, V. Hanka a další. Od února 1835 se zde začalo hrát pod Tylovým vedením i pro veřejnost.
3. červenec 1854
Kdo by neznal známého českého skladatele Leoše Janáčka. Právě letos slavíme 160 let od jeho narození. Narodil se v obci Hukvaldy, byl to hudební skladatel nejen českého významu, ale uznával ho i celý svět. K operám, které složil, patří Její pastorkyňa, Příhody lišky Bystroušky, Věc Makropulos a mnoho dalších.
22. srpen 1864
V Ženevě byla přijata první Ženevská úmluva o zlepšení osudu raněných v polních armádách. Na jejím základě jsou sanitní vozidla, vojenské nemocnice a zdravotnický personál považovány za neutrální, jako takové jsou chráněny a bojujícími stranami respektovány. Nemocní a ranění vojáci, bez ohledu na to, ke které válčící straně patří, budou posbíráni a ošetřeni.
17. srpen 1869
V Brně byl zahájen provoz první koňské tramvajové linky v Českých zemích. Brno se tak stalo pátým městem v Rakousku-Uhersku, které zavedlo tento druh městské hromadné dopravy. Provoz byl zahájen převážně na jednokolejné trati Kiosk–Kartouzy s výhybnami, v úseku Kiosk–Mýto byla trať dvoukolejná.
3.–26. červenec 1874
Před 140 lety se uskutečnily volby do Českého zemského sněmu. Poprvé v nich vystoupila s vlastní kandidaturou strana mladočechů a strana staročechů. Strany vystoupily jako dvě navzájem si konkurující si strany s vlastními předvolebními provoláními. Ve volbách zvítězila staročeská strana se 77 mandáty.
21. červenec 1904
V Rusku byla dokončena stavba Sibiřské magistrály v roce 1904. Transsibiřská trať spojuje Moskvu a Vladivostok. Jedná se o nejdelší dvojkolejnou trať, je dlouhá 9 289 km a celá cesta by trvala 7 či více dní. Trať začal stavět roku 1886 car Alexandr III. Sibiřská magistrála byla aktivně využívána československými legiemi.
25. červenec 1909
Louis Blériot uskutečnil první let přes kanál La Manche ve svém motorovém letounu Blériot XI poháněném benzinem Shell Spirit. Jeho let z Les Barraques (blízko Calais) do Doveru trval něco málo přes 40 minut. Stejné letadlo si pořídil náš Ing. Jan Kašpar, který letadlo typu Blériot XI (stroj výrobního čísla 76) koupil za 18 000 franků.
23. srpen 1914
Ve Francii vznikla první česká dobrovolnická vojenská jednotka – rota Nazdar. Tvořilo ji 300 dobrovolníků z řad našich krajanů žijících ve Francii. Rota byla součástí cizinecké legie. Dvouměsíční výcvik prodělala rota v jihofrancouzském Bayonnu. 23. října byla rota Nazdar převelena na champagnské bojiště a stala se součástí Marocké divize.
20. červenec 1919
Před necelým stoletím se narodil sir Edmund Hillary, novozélandský horolezec, který se proslavil prvenstvím v dobytí Mount Everestu, nejvyšší hory na naší planetě. Vrcholu hory dosáhl 29. května 1953 společně s Tenzingem Norgayem. Hillary do svých 10 let neviděl sníh ani hory, ale po školním výletě do hor nežil pro nic jiného.
23. srpen 1939
V Moskvě byl podepsán pakt Ribbentrop-Molotov, smlouva o neútočení mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem. Obě strany se zavázaly, že nepoužijí vojenskou sílu proti druhé straně a nespojí se s jejími nepřáteli. Smlouva znamenala zásadní obrat ve vztazích obou zemí a byla v podstatě dodržována až do doby, kdy nacistické Německo napadlo Sovětský svaz.
29. srpen 1944
Vypuklo Slovenské národní povstání, centrem se stala Banská Bystrica. Organizačně je připravila Slovenská národní rada spolu se svým vojenským ústředím. K povstání se připojily nejen partyzánské oddíly, ale proběhla i mobilizace slovenské armády. Slovenská národní rada převzala jménem československé vlády veškerou moc na Slovensku.
31. červenec 1944
Zemřel francouzský spisovatel a letec Antoine de Saint-Exupéry. Světoznámý autor Malého prince vzlétl toho dne z Korsiky k letu nad Francií, ze kterého se již nevrátil. Desítky let se vedou diskuze, jak vlastně zemřel. V roce 2000 byly trosky jeho letounu nalezeny ve Středozemním moři poblíž francouzského přístavu Marseille.
16. srpen 1949
Zemřel herec, básník, scenárista, režisér a filmový podnikatel Vladimír Slavínský. Patřil mezi průkopnické osobnosti moderní české kinematografie. Mezi jeho nejhodnotnější snímky patří předválečné filmy natočené podle námětu Olgy Scheinpflugové s Hugo Haasem v hlavní roli (Okénko, Madla z cihelnya Její lékař).
7. srpen 1954
Byl zahájen proces s národohospodářskými pracovníky (J. Goldmann, F. J. Kolár, J. Jičínský a další). Všichni obvinění byli odsouzeni k vysokým trestům vězení. Kromě toho se konalo v roce 1954 několik procesů s jednotlivci (například s J. Pavlem, J. Smrkovským a E. Outratou).
20. červenec 1969
Přesně před 45 lety přistála na Měsíci posádka vedená Neilem Armstrongem. Astronauti přistáli přesně ve 21 hodin, 17 minut a 39 sekund. Let trval 4 dny. Neil Armstrong spolu s Buzzem Aldrinem byli také prvními lidmi, kteří přistáli na povrchu Měsíce. Zpět na Zemi se vrátili 24. července, přistáli na hladině oceánu.
15. srpen 1969
Začal první ročník hudebního festivalu ve Woodstocku. Byl považován za jeden z největších a klíčových okamžiků v historii populární hudby. Časopis Rolling Stone jej zařadil mezi 50 momentů, které změnily historii rokenrolu. Jako organizátoři festivalu jsou uváděni Michael Lang, John P. Roberts, Joel Rosenman a Artie Kornfeld.
18. srpen 1969
V srpnu 1969 vyšla petice Deset bodů, jejímiž autory byli Václav Havel a Ludvík Vaculík. Poté vyšlo ještě několik podobných petic, organizátoři a signatáři byli perzekvováni, a tak byl postupně odpor vůči okupaci zlomen a začala tzv. éra normalizace. Ta postihla daleko víc Česko než Slovensko.
22. srpen 1969
Předsednictvo Federálního shromáždění přijalo zákonné opatření č. 99/1969 Sb., tzv. pendrekový nebo obuškový zákon, který legalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům při 1. výročí srpnové okupace. Podepsali jej prezident republiky Ludvík Svoboda, předseda Federálního shromáždění Alexander Dubček a předseda federální vlády Oldřich Černík. Platil do 31. prosince 1969.
1. červenec 1979
Začátkem července slaví 35. výročí hudební přehrávač Walkman firmy Sony. Značka sice vznikla o rok dříve, ale začala se prodávat právě v roce 1979, a to pouze v Japonsku. V ostatních zemích se prodávala pod názvy Soundbout, Freestyle či Stowaway. Pojmenování walkman přežilo a v současné době se již neprodává.
19. červenec 1994
V tento den odešel do hudebního nebe Rudolf Firkušný, český klavírista a skladatel, kterého uznával celý svět. Narodil se v roce 1912 v chudé rodině a jeho hudební nadání se projevilo již v útlém mládí, a proto se dal na hudební studia. Setkal se i s Leošem Janáčkem. V červenci roku 1994 podlehl těžké chorobě.
19. srpen 1994
Zemřel spisovatel Ladislav Fuks. Jeho dílo je velice osobité a svébytné, vyznačuje se složitou metaforikou a stavěním příběhu na detailech a opakujících se motivech. Mezi nejznámější díla patří Spalovač mrtvol, Příběh kriminálního rady, Pan Theodor Mundstock, Moje zrcadlo nebo Zpráva o Barbaře z Mníšku.
11. srpen 1999
V České republice došlo k částečnému zatmění Slunce. Na jihu Čech to bylo nejvíce, např. v Českých Budějovicích bylo zakryto 98,2 % Slunce. Na severu Čech jen 92 %. První doložené úplné zatmění u nás proběhlo v roce 878, další v roce 1415 a zatím poslední viditelné úplné zatmění nastalo 12. května 1706. Další úplné zatmění Slunce pozorovatelné z našeho území bude 7. října 2135!
9. srpen 2004
Zemřela herečka a zpěvačka Zdenka Sulanová. Nejvíce se do povědomí diváků dostala díky filmům režiséra Václava Binovce Lízin let do nebez roku 1937 a Lízino štěstíz roku 1939. V roce 1940 natočila další úspěšný snímek Madla zpívá Evropě.
Naposledy se v českém filmu objevila ve filmu Bludná pouťz roku 1945.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.