1070 (945 let)
V Praze na Vyšehradě byla prvním českým králem Vratislavem I. založena Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla. Nová kapitula byla vyňata z pravomoci pražského biskupa a podřízena přímo papeži. Vratislav II. tak omezil moc svého bratra, pražského biskupa Jaromíra.
1675 (340 let)
Vznikla mezinárodní dálková poštovní trať z Prahy do Polska a Ruska. Po zřízení funkce polních poštmistrů a polních poštovních útvarů v 16. století na ni později navázalo oddělení polní pošty a pošty civilní, nařízené dekretem císaře Leopolda I. z roku 1672.
1845 (170 let)
Profesor chemie na pražské polytechnické fakultě Karl Josef Napoleon Balling vydal své čtyřsvazkové dílo Kvasná chemie, čímž ovlivnil další vývoj potravinářství. Již v roce 1839 zkonstruoval praktický sacharometr ke stanovení cukru v roztoku, čímž usnadnil kontrolu kvality výroby.
1. květen 1960 (55 let)
V Parku kultury a oddechu Julia Fučíka, dnešním Výstavišti, bylo dostavěno a slavnostně otevřeno kruhové panoramatické kino jako třetí svého druhu na světě. Dále také přibyla Sportovní hala, Malá scéna, plavecký bazén a italská dráha. Areál je od 50. let minulého století památkově chráněn.
3. květen 1875 (140 let)
V Praze začala stavba trati koňské tramvajové dráhy. Její trasa vedla z Národní ulice po pravém vltavském nábřeží ke karlínské Invalidovně. Od května 1876 jezdila koňka také z Malé Strany na Smíchovské nádraží. 12. května 1905 byl její provoz ukončen.
7. květen 1895 (120 let)
Ruský vynálezce Alexandr Stěpanovič Popov předvedl na slavnostním zasedání Ruské-fyzikálně chemické společnosti v Petrohradu první rádiový přijímač na světě, který sám vynalezl. O několik dní později demonstroval praktickou ukázku bezdrátové telegrafie.
9. květen 1880 (135 let)
Rakouské ministerstvo vnitra povolilo změnu názvu obce Přední Ovenec na Bubeneč. Základem původního názvu obce bylo pravděpodobně staročeské pojmenování knížecího ovčince. V 16. století vznikl tvar Bubeneč, patrně pod vlivem sousedních Buben.
9. květen 1915 (100 let)
Vypukla bitva u francouzského Arrasu. Jednalo se o jedno z největších bojových vystoupení českých legionářů v prvním roce 1. světové války. Základ roty tvořili zejména sokolové a sokolský pozdrav „Nazdar!‟, kterým se zdravili, dal celé rotě jméno.
10. květen 1925 (90 let)
Osvobozené divadlo zahájilo činnost jako amatérská scéna divadelní sekce sdružení Devětsil pod vedením J. Honzla a J. Frejky. Největší popularity divadlo dosáhlo až po příchodu dvojice J. Wericha a J. Voskovce, později i skladatele J. Ježka.
13. květen
Na svátek Serváce, jednoho ze tří ledových mužů, se vžila česká pranostika „Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta‟. Období mezi 10. a 14. květnem totiž bývalo výrazně chladnější, a proto získalo označení jako období studených svatých či ledových mužů.
14. květen 1525 (490 let)
Kazatel a teolog Martin Luther začal v kostele ve Wittemberku světit kněží, což znamenalo počátek svěcení bez biskupské posloupnosti. Postupně sem začali jezdit i čeští vyznavači utrakvismu, čímž se snažily rozšířit vliv protestantismu na českou církev pod obojí.
14. květen 1835 (180 let)
Ve Vídni se narodil Jiří Kristián Lobkowicz, český šlechtic z rodu Lobkoviců, politik a nejvyšší maršálek Království českého. Stál v čele českého zemského sněmu, kde hájil autonomii Království českého uvnitř Rakouska-Uherska. Zemřel roku 1908 v Praze.
15. květen 1745 (270 let)
Císařovna Marie Terezie vydala dekret, kterým byli Židé vypovězeni z českých a moravských zemí. K úplnému vypovězení nedošlo, ovšem na Moravě nesměli Židé žít v královských městech až do 19. století. Centrum židovského života na Moravě plnil Mikulov, sídlo moravského zemského rabinátu až do roku 1925.
15. květen 1880 (135 let)
V Novém Městě na Moravě se narodil český sochař Jan Štursa. Je považován za jednoho ze zakladatelů moderního českého sochařství. Po absolvování studia na Akademii výtvarných umění pracoval jako Myslbekův asistent. Zemřel roku 1925 v Praze.
16. květen 1270 (745 let)
Došlo k silnému požáru města Chebu, kdy téměř celé město lehlo popelem. Krátce předtím se město poddalo českému králi Otakarovi. Při požáru zahynulo přibližně 150 obyvatel města. Mezi zničenými budovami byl také kostel sv. Mikuláše, který byl později nově vystavěn.
16. květen 1870 (145 let)
V Praze se narodil český malíř Antonín Slavíček. Je považován za přední postavu českého impresionismu a krajinářství. Vytvořil přes 70 krajinomaleb vesnice Kameničky u Hlinska, které jsou považovány za jeho vrcholnou tvorbu. Zemřel roku 1910 v Praze.
17. květen 1920 (95 let)
V Poličce se narodil Vladimír Škácha, voják a příslušník výsadku Silver B. V roce 1939 se přihlásil do cizinecké legie, kde sloužil společně s Janem Zemkem a Tomášem Býčkem. Po 2. světové válce emigroval i se svou rodinou do Kanady. Zemřel 23. března 1987.
19. května 1930
Začala fungovat nová dělostřelecká střelnice v Brdech. Vůbec první ránu odpálil z kanónu plukovník Jaroslav Hořejší v půl osmé ráno na dopadovou plochu Jordán, která byla jako první odlesněna a předána armádě k užívání. K zahájení střelby byl určen dělostřelecký pluk 2 z Plzně. Ránu odpálil plk. Hořejší.
20. květen 1125 (890 let)
Ve středu toho dne napadlo v Čechách mnoho sněhu, zejména na horách. Byla tak veliká zima a mráz, že i vinice a obilí na polích vymrzlo a uschlo. V horách zamrzly menší potoky natolik, že se po nich člověk mohl klidně projít a nepropadl se.
26. květen 1995 (20 let)
Večer došlo k požáru pražského hotelu Olympik. Nastala evakuace hotelových hostů, při které kromě hasičů asistovalo také 80 policistů, desítky strážníků a 54 zdravotníků. Požár se podařilo zlikvidovat před 10. hodinou večerní. Při požáru zahynulo 8 lidí, dalších 34 bylo zraněno.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.