září 1150 (865 let)
Český kníže Vladislav se poprvé setkává s budoucím římským císařem Fridrichem Barbarossou a stává se jeho spojencem. Za svou podporu proti severoitalským svobodným městům je o osm let později na říšském sněmu v Řezně korunován českým králem.
září 1420 (595 let)
Táborským biskupem byl zvolen Mikuláš z Pelhřimova, zvaný Biskupec, který vynikl jako teolog a také původce obranného spisu o táborské straně. Spolu s Janem Žižkou vystoupil proti táborským pikartům. Jako zástupce Tábora se také účastnil většiny sporů s pražskými univerzitními mistry.
září 1575 (440 let)
V září přislíbil Maxmilián II., že bude českou konfesi zachovávat, ale nepodepsal ji. Koncem měsíce pak vydal dva mandáty: 1. proti jednotě bratrské, 2. proti náboženským novotám v královských městech. Také odvolal svůj ústní slib. Důvěra v jeho náboženskou snášenlivost se vytratila.
1. září 1870 (145 let)
V září si připomeneme narození Ferdinanda Karafiáta, českého spisovatele a lékaře. Jeho velkým přítelem byl Jaroslav Vrchlický. Z literární tvorby MUDr. Karafiáta jsou známy publikace: Vánky a vichřice, Z tajemství lékařových, Čím srdce lékařovo plakalo a rostlo.
1. září 1310 (705 let)
Osmnáctiletá Eliška Přemyslovna se ve Špýru provdala za čtrnáctiletého Jana Lucemburského. Sňatek měl uklidnit situaci v zemi zmítané mocenskými boji po smrti Václava III. Jindřich VII. udělil svému synu Janovi České království i Markrabství moravské lénem.
2. září 1415 (600 let)
Byl ustanoven obranný spolek šlechty České koruny proti dekretům kostnického koncilu a jejich vykonavatelům. Spolek odmítl rozsudek nad Husem a zaslal do Kostnice písemný protest proti jeho upálení, který podepsalo 452 pánů.
6. září 1450 (565 let)
Jiří z Kunštátu a Poděbrad (1420–1471), gubernátor neboli zemský správce Království českého, sebral vojsko z Čech a vtrhl do Míšně. Knížeti Fridrichovi, kurfiřtu saskému, prý učinil veliké škody. Jiří z Poděbrad byl gubernátorem v době nezletilosti krále Ladislava Pohrobka.
6. září 1510 (505 let)
Před 505 lety byla obnovena rada ve Starém Městě pražském. Staré Město mělo vždy velké výsady. Např. po dostavbě hradeb Nového Města získala rada a měšťané kontrolu nad celým kamenným (Karlovým) mostem. Do roku 1784 bylo Staré Město samostatné, pak se stalo součástí Prahy.
9. září 1360 (655 let)
České království zasáhla morová epidemie, která prošla celou Evropou. Vládci evropských států nebyli schopni učinit žádné preventivní opatření, protože nikdo nevěděl, co mor způsobuje a jak se šíří. Epidemie si vyžádala 25 milionů mrtvých, tedy asi třetinu obyvatel tehdejší Evropy.
9. září 1445 (570 let)
V těch časech vypukl v Čechách veliký mor. Takzvaná černá smrt k nám postupně doputovala z asijských zemí. První vražedná epidemie zasáhla české území v roce 1349, poslední pandemie se u nás objevila v letech 1711–1715, od roku 1749 se už mor na českém území nevyskytl.
13. září 1745 (270 let)
František I. Štěpán Lotrinský, manžel Marie Terezie, byl zvolen římskoněmeckým císařem. Slavnostní korunovace se uskutečnila ve Frankfurtu nad Mohanem dne 4. října 1745. Marie Terezie tím získala titul císařovny, avšak jen jako manželka císaře.
15. září 1420 (595 let)
Po rozpuštění vojsk první křížové výpravy zůstávala Praha i nadále v sevření dvou královských hradů, obsazených vojsky císaře Zikmunda Lucemburského. Pražská obec proto rozhodla o obležení Vyšehradu. 15. září pražané Vyšehrad dobyli a pobořili.
20. září 1245 (770 let)
Papež Inocenc IV. jmenoval olomouckým biskupem Bruna ze Schauenburka z hraběcího rodu Holštýnsko-Schauenburského. Ten podle německého vzoru zavedl tzv. manské zřízení, lenní systém, zavazující poddané na biskupských statcích k vojenské službě.
21. září 1945 (70 let)
Před 70 lety bylo zrušeno placení školného na státních středních školách s platností od 1. září roku 1945. Od té doby mohlo studovat prakticky každé dítě a nehrálo roli, zda je z majetné či chudé rodiny. Máme štěstí, že žijeme v zemi, kde se školné zatím neplatí.
25. září 1555 (460 let)
V Augsburku byl uzavřen tzv. augsburský mír. Jednalo se o mírovou dohodu mezi německými protestantskými stavy a císařem Karlem V. o náboženském vyznání v Německu. Výsledkem bylo uznání protestantské augsburské víry za rovnocennou s katolickou.
28. září 995 (1020 let)
Důvodem vyvraždění Slavníkovců byl jejich rostoucí vliv. Útoku z popudu Přemyslovců, vedenému najatými Vršovci, oslabené hradiště libické nemohlo odolat. Rod byl vyvražděn a Vršovcům připadla odměnou Libice. Roku 1108 je ale stihl stejný osud z rukou Přemyslovců. Tak skončila válka knížecích rodů za sjednocení Čech.
28. září 1945 (70 let)
V Praze proběhly takzvané Tyršovy hry. Šlo o první společné vystoupení československé tělovýchovy po skončení války. Tyto hry dostaly svoje jméno podle národního obrozence Miroslava Tyrše, který se podílel i na založení organizovaného tělovýchovného hnutí v Čechách.
29. září 1370 (645 let)
Sňatkem svého devítiletého syna Václava se čtrnáctiletou Johanou Bavorskou, dcerou vévody Albrechta I., Karel IV. získal spojenectví bavorských Wittelsbachů. Bohužel toto manželství Lucemburkům nepřineslo žádného dědice.
29. září 1580 (435 let)
Přesně na den svatého Michala ve dvě hodiny v noci bylo v Praze a okolí veliké pozdvižení. Od povětří po krupobití, hřímání a blýskání. Škody byly veliké na všech vinicích a zahradách, jak se můžeme dočíst ve Veleslavínském kalendáři. Počasí nás evidentně vždy nemile překvapovalo.
konec září 1105 (910 let)
Svatopluk Olomoucký uskutečnil po dohodě s Polskem a Uherskem vojenskou výpravu do Čech, která měla odstranit Bořivoje II. Pražský hrad se mu dobýt nepodařilo, proto ustoupil zpět na Moravu. Českým knížetem se stal až o dva roky později pomocí lsti.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.