říjen 1305 (710 let)
Poté co král Václav III. zrušil zasnoubení s Alžbětou, dcerou Ondřeje III. z dynastie Arpádovců, sešel se s bavorským vévodou Otou a zřekl se všech nároků na uherskou korunu a předal východní Pomořany braniborským Askáncům.
říjen 1620 (395 let)
Císařští agenti navázali tajné kontakty s generálem Mansfeldem, který za finanční příslib zradil české povstání a uzavřel příměří. Císařské vojsko si zajistilo týl a zahájilo přímý útok na Prahu (u Rakovníka se 5. 11. stavovské vojsko snažilo bez úspěchu zastavit jeho pochod).
říjen 1895 (120 let)
Byl sepsán Manifest české moderny, ve kterém byly formulovány představy a požadavky nové generace umělců. Ti požadovali, aby byl v literatuře užíván individualismus a právo na osobité pojetí tvorby. Manifest podepsali F. X. Šalda, A. Sova, O. Březina, J. S. Machar, V. Mrštík a další.
1. říjen 1005 (1010 let)
„Hrozná kométa na nebesích vidína byla a potom byl velký hlad a mor a více lidí pomřelo nežli jich zůstalo.“ Těmito slovy popisuje Kalendář historický, nejznámější dílo Daniela Adama z Veleslavína, začátek října roku 1005.
1. říjen 1410 (605 let)
Ve Frankfurtu nad Mohanem byl římskoněmeckým králem zvolen většinou kurfiřtů moravský markrabě Jošt, bratranec Zikmunda Lucemburského a Zikmundův protikandidát. Jošt získal o hlas více než Zikmund, čímž se ocitl na vrcholu moci, avšak již v lednu 1411 zemřel.
1. říjen 1415 (600 let)
Na sjezdu katolické šlechty v Českém Brodě byl vytvořen svaz, který měla i husitská šlechta, tzv. „vzdorojednota“. Do svých řad získala i českého krále Václava IV., jehož souhlas byl však jen formální záležitostí.
1. říjen 1620 (395 let)
Stavovské direktorium, jemuž stál v čele pan Václav Vilém z Roupova, vydalo výzvu k obraně vlasti proti vojsku Ligy a Habsburků. Toto třicetičlenné direktorium bylo zvoleno sjezdem vzbouřených stavů roku 1618 v reakci na násilnou snahu Ferdinanda II. o rekatolizaci země.
1. říjen 1905 (110 let)
V Brně vyvrcholil zápas o zřízení druhé české univerzity, dnešní Masarykovy, národnostními srážkami mezi Čechy a Němci. Největším problémem se ukázala volba místa univerzity. Češi si ji přáli mít v zemském hlavním městě, jenže brněnští Němci byli proti, protože Brno politicky ovládali a báli se oslabení svého vlivu.
1. říjen 1940 (75 let)
Mezi Protektorátem a Německem byla uzavřena tzv. celní unie, tedy Protektorát se stal součástí říšského celního území. Tím byla umožněna snadnější expanze německého kapitálu do hospodářství českých zemí, což se projevilo peněžními transakcemi a protiprávními konfiskacemi židovského majetku.
1. říjen 1945 (70 let)
Byl vydán dekret č. 88 prezidenta republiky Edvarda Beneše o všeobecné pracovní povinnosti mužů ve věku 16 až 55 let a žen od 18 do 45 let (s výjimkou těhotných). Platil do roku 1958 a obsahoval tzv. „umístěnky“, což byla úřední rozhodnutí o přidělení zaměstnanců na určitá pracovní místa.
2. říjen 1925 (90 let)
Narodil se prof. MUDr. Milan Hašek, DrSc., významný český biolog, lékař a imunolog, v letech 1961–1970 ředitel Ústavu experimentální biologie a genetiky ČSAV. Od roku 1970 pracoval v Ústavu molekulární genetiky. Roku 1953 objevil mechanismus získané imunologické snášenlivosti.
2. říjen 1990 (25 let)
Federálním shromážděním byl schválen zákon o zmírnění následků některých majetkových křivd. Tento zákon se vztahoval pouze na jasně identifikovatelný rozsah převážně nemovitého majetku zabraného na základě přesně vymezených předpisů po roce 1955.
4. říjen 1910 (105 let)
V Kralovicích se narodil český sochař, keramik a pedagog Otto Eckert. Ve svém díle se zaměřoval na užitou keramiku pod vlivem funkcionalismu, ovšem zpravidla s náročnou povrchovou úpravou. Ceněné jsou jeho porcelánové servisy navržené pro Expo 58. Za jeho života se mu dostalo řady ocenění. Zemřel v Praze 1. ledna 1995.
5. říjen 1920 (95 let)
Narodil se československý rychlostní kanoista a vodní slalomář Václav Havel. Společně s Jiřím Peckou získali stříbrnou medaili na LOH v Londýně v roce 1948 a bronzovou medaili na Mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Kodani v roce 1950. Václav Havel zemřel 14. prosince 1979 v Praze.
5. říjen 1920 (95 let)
V Praze vznikl Umělecký svaz Devětsil, který sdružoval levicově orientované umělce, např. J. Friče, A. Hoffmeistera, J. Seiferta, K. Teigeho nebo V. Vančuru, který se stal jeho prvním předsedou. Členové se věnovali proletářskému umění a tzv. magickému realismu, později poetismu. Součástí spolku se v říjnu 1925 stalo Osvobozené divadlo.
5.–16. říjen 1925 (90 let)
Výsledkem tzv. Locarnské konference bylo sedm smluv signovaných zástupci Československa, Německa, Británie, Belgie, Francie, Itálie a Polska. Dohody garantovaly německé západní hranice, ovšem u východních zůstala možnost jejich revize. Německo o rok později uzavřelo smlouvu o přátelství se Sovětským svazem.
9. říjen 1000 (1015 let)
Norský Viking Leif Eriksson jako první Evropan poprvé stanul na americkém kontinentu. Nesprávně je toto prvenství připisováno Kolumbovi, norská expedice jej předběhla o 500 let. Zimu posádka přečkala v zemi, již nazvali Vinland. Jednalo se o dnešní kanadský ostrov Newfoundland.
9. říjen 1355 (660 let)
Zlatá bula císaře Karla IV. uvádí, že došlo k připojení slezského a polského knížectví, markrabství budešínského a gorlického k Českému království. Připojení mělo být tak pevné, aby trvalo také po vymření mužské linie markrabat braniborských.
15. říjen 1290 (725 let)
Narodila se Anna Přemyslovna, nejstarší přeživší dcera českého krále Václava II. a Guty Habsburské. Anna se provdala za Jindřicha Korutanského, který po smrti jejího bratra získal celé království. To se ale nelíbilo Elišce, sestře Anny, a snažila se Jindřicha o trůn připravit sňatkem s Janem Lucemburským.
21. říjen 1260 (755 let)
Papež Alexandr IV. vydal listinu adresovanou Českým zemím, v které odmítl uznat práva Mikuláše, Anežky a Elišky, tří nemanželských dětí Přemysla Otakara II. a Anežky z Kuenringu, za zákonné dědice českého trůnu. V té době byl totiž Přemysl ženat s královnou Markétou Babenberskou.
21. říjen 1435 (580 let)
Husitský teolog Jan Rokycana byl českým sněmem zvolen za společného pražského arcibiskupa katolíků i kališníků. Tato volba však nikdy nedosáhla kanonické platnosti. Snažil se o smíření všech stran podobojí, byl nakonec i hlavou této církve.
22. říjen 1915 (100 let)
V Clevelandu v Ohiu byla mezi Čechy a Slováky uzavřena tzv. Clevelandská dohoda, v níž byla Slovensku přislíbena autonomie v rámci budoucího československého státu. Šlo o první společný dokument na počátku I. světové války, který podepsali zástupci Slovenské ligy a Českého národního sdružení.
24. říjen 1945 (70 let)
Prezident republiky Edvard Beneš podepsal tzv. „znárodňovací“ dekrety č. 100–104, které vedly k zestátnění dolů, bank, pojišťoven, hutí a závodů s více než 500 zaměstnanci. Opatření se týkalo i firem v oblasti potravinářského a lehkého průmyslu s více než 150 zaměstnanci.
26. říjen 1315 (700 let)
Za vlády Jana Lucemburského se rozvinul spor o moc mezi západočeskou šlechtou, kterou vedl Vilém Zajíc z Valdeka, a Jindřichem z Lipé. Následný vzrůst moci Jindřicha a jeho intimní kontakt s Eliškou Rejčkou zřejmě podpořily v mladém Janovi obavy o trůn, proto nechal Jindřicha uvěznit na hradě Týřov.
26. říjen 1765 (250 let)
V Praze se narodil Jan Šimon Václav Thám, český básník, dramatik, překladatel, herec a režisér. Byl jedním z hlavních představitelů pražských divadel Bouda a U Hybernů. Thámův život inspiroval i spisovatele Aloise Jiráska k napsání románu F. L. Věk.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.