únor 1061 (955 let)
Po úmrtí Spytihněva II., který zrušil moravské úděly, nastoupil na trůn Vratislav II. Tento panovník úděly opět obnovil a rozdělil je mezi své bratry Konráda, Otu a jejich potomky. Vznikl tak brněnský, znojemský a olomoucký úděl a jejich knížata začala razit vlastní mince.
leden 1166 (850 let)
Fridrich Barbarossa pověřil českého krále Vladislava I. zásahem v Uhrách na podporu Štěpána III. Byzantský císař Manuel I. podporující Štěpána IV. vytáhl k dunajské hranici. K bitvě nedošlo a Vladislav dosáhl uznání Štěpána III. a vnučka českého krále Helena se provdala za císařova příbuzného.
7. února 1311 (705 let)
Mohučský arcibiskup Petr z Aspeltu korunoval ve Svatovítské bazilice patnáctiletého Jana Lucemburského českým králem a jeho manželku, o tři roky starší Elišku Přemyslovnu, českou královnou. Po slavnostním aktu následovala mše a průvod za doprovodu nadšených poddaných až ke kostelu sv. Jakuba, v jehož refektáři se konala velkolepá hostina.
leden 1321 (695 let)
Po úspěšných politických letech v zahraničí se král Jan Lucemburský vrací do Čech, kde jej zastupoval říšský maršál Jindřich z Lipé. Výjimečné postavení pána z Lipé, životního partnera ovdovělé české královny Alžběty Rejčky, dokládá povolení razit vlastní minci, které získal od krále Jana.
leden 1336 (680 let)
Po neshodách s otcem Janem se Karel IV. chopil vlády v Tyrolsku, kde převzal poručnictví nad svým teprve 14letým bratrem Janem Jindřichem. Cílem Karla bylo zorganizovat jeho stoupence a uvést bratra na markraběcí stolec. Nápad se stavům zamlouval a předali Karlovi tyrolskou zemskou správu.
20. února 1416 (600 let)
Reakcí na upálení Jana Husa byl protest české a moravské šlechty, která podepsala protestní listinu. Ale kostnický koncil vyhlásil půhon na všechny, kdož podepsali. Šlechta na toto nereagovala, a aby koncil dokázal svou moc, nechal upálit dalšího Čecha – Jeronýma Pražského.
únor 1461 (555 let)
Aktivity Jiřího z Poděbrad se zasloužily o jeho sílící moc. Na jejím základě jej Fridrich III. po jednání v Chebu ohledně koruny římskoněmeckého krále učinil spoluvladařem. Byl také pověřen panováním v českých zemích a jeho poradcem mu byl Martin Mair.
21. ledna 1471 (545 let)
Jiří z Poděbrad se vzdává poslední naděje vytvořit vlastní vládnoucí dynastii. Pro zachování království před Matyášem Korvínem předává vládu Jagelloncům. Dle proroctví měl za dva měsíce poté zemřít v den, kdy kometa spadne z východu. Stalo se, král Jiří byl pochován ve svatovítské katedrále.
24. ledna 1481 (535 let)
Narodil se Piram Kapoun ze Svojkova, který je považován za prapředka rodu Kapounů. Rod si dokázal získat významné postavení díky působení v purkrabství Pražského hradu či skupováním zámků i statků v Čechách nebo ve Skandinávii. První větev rodu vymřela roku 1701, druhá ale stále existuje.
19. ledna 1516 (500 let)
Tuto noc se na obloze objevilo první ze tří zatmění měsíce, které mělo podle „proroků“ přinést do Čech velké utrpení. Zpočátku byl ve vesnicích klid. Avšak s příchodem posledních dvou úplňků 13. 7. a 23. 12. zavládla mezi lidmi panika, kvůli nedostatku úrody – přišla drahota a hlad.
15. února 1611 (405 let)
Rudolf II. povolal do Čech pasovské vojsko na pomoc proti českým stavům. Pasovští vedení Leopoldem Pasovským v Čechách podnikli řadu vpádů, ale pro nedostatek financí byli donuceni k ústupu. Matyáš II. proti nim bojoval a poté převzal moc za svého bratra Rudolfa II.
23. ledna 1621 (395 let)
Toho dne Fridrich Falcký ztratil sympatie v Čechách pro germanizační tendence a uvalení říšské klatby. Situace nebyla pro Fridricha lehká, proto přesídlil i s dvorem do Haagu, kde strávil zbytek života. Jeho smrt je velkou otázkou. Dosud se neví, jak a kde zemřel a kde je pochován.
leden 1626 (390 let)
Po bitvě na Bílé hoře byl vydán patent, kterým se zakazovalo oddávat nekatolíky. Lidé se museli rozhodnout, zda odejít z Čech, nebo se podvolit římskokatolické církvi. „Pomoc“ přišla v podobě jezuitů, kteří po dobrém i zlém přiváděli odbojné nekatolíky zpět do katolické církve.
12. února 1736 (280 let)
Díky válce mezi lety 1733 a 1735, v níž bojovalo Rakousko s Ruskem proti Francii, ztratil František Štěpán I. Lotrinský území Lotrinska a Francie uznala pragmatickou sankci. Z těchto důvodů a rodových předpokladů byl schválen sňatek Marie Terezie a Františka Štěpána.
leden 1786 (230 let)
Divadelní hra „Břetislav a Jitka aneb únos z kláštera“ od Václava Tháma (26. 10. 1765 – okolo 1816) byla první původní uvedenou českou dramatickou hrou. Představení se hrálo v tehdejším Hraběcím Nosticově divadle, dnes se jedná o divadlo Stavovské, a v Městském divadle v Olomouci.
19. leden 1806 (210 let)
Václav Jindřich Veit byl český hudební skladatel. Jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů poloviny 19. století byl považován za předchůdce Bedřicha Smetany. Po studiích filozofie a práv působil jako magistrátní úředník v Praze a zároveň se také intenzivně věnoval komponování.
9. leden 1846 (170 let)
V lednu roku 1846 se narodil Jakub Seifert, vlastním jménem Jakub Sayfert. Byl to český herec a režisér. Syn divadelního mistra ze Stavovského divadla se dostal od ochotnických souborů, přes angažmá v Plzni, scénu Prozatimního divadla až do Národního divadla.
31. ledna 1846 (170 let)
Byla založena Měšťanská beseda, která sloužila jako reprezentační politicko-společenské středisko pražských měšťanů. První pokus o její založení spadá už do roku 1844, byl ale zamítnut. Koncem 20. století využívaly jejich prostory například TV Nova či Sokol.
28. ledna 1886 (130 let)
Narodila se česká spisovatelka Helena Čapková, později provdaná za Josefa Palivce, jenž byl během války vězněn, a Helena žila v ústraní. Proslavila se zejména svou knihou „Moji milí bratři“, která byla vydána až po její smrti a ve které psala o svých bratrech Josefu a Karlovi.
29. leden 1886 (130 let)
Karl Benz, německý konstruktér, na konci ledna roku 1886 získal patent na první automobil poháněný benzinem. První veřejné představení prototypu se konalo v červnu toho roku ve městě Mannheim. Už tenkrát se mohl vůz chlubit elektrickým zapalováním, karburátorem a vodním chladičem.
11. prosince 1905 (110 let)
Narodila se Hermína Týrlová, († 3. května 1993) scenáristka a animátorka, která byla zakladatelskou osobností českého animovaného filmu. Pro své filmy si sama volila náměty i psala scénáře. Hledala stále nové metody a nezastavila se před sebetěžším animátorským úkolem. Její tvorba byla oceněna řadou zahraničních cen.
7. ledna 1911 (105 let)
Narodil se český spisovatel, redaktor a fejetonista Zdeněk Jirotka, známý především díky své humoristické tvorbě. Našel si zálibu v anglosaském humoru, jenž mu byl inspirací například v prvním díle „Saturnin“. Jako redaktor působil v Lidových novinách, týdeníku Dikobraz a dalších.
27. leden 1911 (105 let)
Karel Myslikovjan, český malíř a krajinář, se narodil ve Pstruží u Frýdlantu nad Ostravicí. Rád a často maloval beskydskou krajinu okolo Lysé hory. Již od útlého mládí tíhl k umění, a to především k malbě, vyučil se malířem smaltovaného nádobí v továrně ve Frýdlantu nad Ostravicí. Věnoval se také studiu krajinářství v Ostravě.
21. února 1921 (95 let)
Krompašské železárny zaměstnávaly více než 3 500 lidí. Snižování přídělů základních potravin však vyvrcholilo krompašskou vzpourou, při které byli zabiti dva členové vedení továrny a čtyři dělníci. Po událostech byla továrna uzavřena a činnost obnovena až po roce 1945.
3. února 1926 (90 let)
Ústavní listina Československé republiky zrušila prozatímní ústavu z roku 1918. Jednou z částí byl i tzv. jazykový zákon, který v roce 1926 upravil jazykové nařízení, ve kterém bylo mimo jiné také prohlášení jazyka československého (českého nebo slovenského) za jazyk státní.
18. prosince 1930 (85 let)
Proběhla volba Edvarda Beneše (1935–1938) prezidentem republiky. Po rozhodnutí slovenských luďáků volit Beneše stáhl den před volbami protikandidát pravice B. Němec svou kandidaturu. Nová vláda tzv. široké koalice byla až na dvě změny totožná s předchozím kabinetem.
10. ledna 1931 (85 let)
Narodil se český country zpěvák a textař Ladislav Vodička, známý též pod přezdívkou „český Johny Cash“. Hrál například ve skupinách Country Beat v čele s Jiřím Brabcem nebo ve vlastní skupině Vodomilové, se kterou představil svůj největší hit „Řidič tvrdej chleba má“.
17. ledna 1931 (85 let)
Na provizorně otevřeném zimním stadiónu v Praze na Štvanici se odehrál první zápas v ledním hokeji na uměle vytvořené ploše v Československu. V roce 2000 byl stadión prohlášen kulturní památkou, ale pro svůj havarijní stav byl v květnu 2011 zbořen.
10. ledna 1946 (70 let)
V Londýně se konalo první Valné shromáždění Organizace spojených národů. Účastnili se jej zástupci z 51 členských zemí včetně Československa. V čele stál předseda, předsedové výborů a 21 místopředsedů. Dnes se shromáždění koná každoročně a jedná o věcech spojených s chartou OSN.
16. ledna 1996 (20 let)
V prostoru mezi Marsem a Jupiterem byla na jihočeské hvězdárně na Kleti objevena astronomem Zdeňkem Moravcem planetka 1996 BG. Objevitel navrhl, aby byla pojmenována na počest fiktivního českého génia Járy Cimrmana, a tak v únoru 1998 získala jméno Járacimrman.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.